W zależności od posiadanych możliwości finansowych decydujemy się na tańsze lub droższe mieszkania. Jeśli mamy do dyspozycji więcej gotówki albo możemy pochwalić się większą zdolnością kredytową, rozglądamy się za lokalem ponadprzeciętnym standardzie wykończenia. Przypomnijmy, że tym podstawowym jest stan surowy (otwarty lub zamknięty), natomiast najczęściej oferowanym - deweloperski.
Nowe mieszkanie typu deweloperskiego oznacza, że nie ma w nim glazury, drzwi wewnętrznych, paneli, grzejników, baterii, zabudowy kuchennej, lamp, armatury sanitarnej i niekiedy parapetów. Oznacza to, że lokum nie nadaje się do użytkowania - trzeba je przystosować do potrzeb lokatorów, wykonując prace wykończeniowe.
Nie każdy chce czekać z wprowadzeniem się aż do momentu urządzenia mieszkania, dlatego decyduje się na nieruchomość w standardzie pod klucz. W takim lokalu wszystko (poza meblami, sprzętem RTV i AGD) już jest, więc można się do niego od razu wprowadzić i je eksploatować. Sęk w tym, że takie nowe mieszkania są bardzo drogie i zwykle dostępne w apartamentowcach.
Na szczęście działają na rynku deweloperzy, którzy oferują lokale tego typu w innych obiektach niż apartamentowce. Na specjalne życzenie klienta firma budowlana może też wykończyć dane mieszkanie we wskazany sposób i podwyższonym standardzie, np. marmurowymi parapetami, panelami, płytkami. Może też zainstalować klimatyzację, oświetlenie i inne urządzenia, których nie ma w standardzie deweloperskim.